Οι ωραίοι και το… τέρας

Estimated read time 1 min read

Το καλύτερο ποδαρικό στο νέο έτος έκανε το Λαύριο, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που γνώρισε την (πρώτη και) πιο απρόσμενη -αν και όχι οδυνηρή- ήττα της φετινής σεζόν!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη απέδειξε ότι η νίκη απέναντι στην ΑΕΚ μόνο… τυχαία δεν ήταν την περασμένη εβδομάδα. Με περίσσιο πάθος και θέληση, κατάφερε να επιστρέψει από το -13 του 21′ (33-46) και να φτάσει να προηγείται με 10 πόντους διαφορά (69-59) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 36-13!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c89sgatiy2tl-sf)

Στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων βγάζοντας στο δεύτερο ημίχρονο το χειρότερο πρόσωπο της φετινής σεζόν.

Το σκορ του δεύτερου μέρους με το 61-40 αποτυπώνει στο έπακρο την εικόνα του αγώνα, με το Λαύριο να είχε πάρει τα ηνία του αγώνα και τον Παναθηναϊκό να έμοιαζε ανήμπορο να αντιδράσει στις ορέξεις των γηπεδούχων! Ο φοβερός Κόζι ήταν εκείνος που με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το έναυσμα στους γηπεδούχους, ο Ντιαλό δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ανύπαρκτη άμυνα των «πρασίνων», ενώ οι Μουράτος, Ντέιβις και Κάρτερ συμπλήρωσαν μια πεντάδα-φωτιά για την ομάδα του Λαυρίου.

Όσο για τον Παναθηναϊκό που βούτηξε ακόμα περισσότερο στα προβλήματά του; Ο Παπαπέτρου του πρώτου ημιχρόνου… εξαφανίστηκε στο δεύτερο μισό του ματς, ο Μήτογλου το ίδιο, ενώ κάποια ξεσπάσματα του Νέντοβιτς δεν ήταν αρκετά για να ανατραπεί η κατάσταση,

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά «σκαμπανεβάσματα» μετά την έναρξη του αγώνα, καθώς ναι μεν έπαιρνε διαφορές στο σκορ (2-9 στο 4′), αλλά το Λαύριο προσπαθούσε να τις «ροκανίσει» (9-9 στο 6′) είτε με τον Μουράτο είτε με τον Ντιάλο. Παρόλα αυτά η εξαιρετική παρουσία του Παπαπέτρου στο πρώτο δεκάλεπτο (12π., 1/1διπ., 2/3τρ., 4/4β., 5ριμπ.) στάθηκε αρκετή για να φτάσουν οι «πράσινοι» στο +10 (9-19) έχοντας εξαργυρώσει σε μεγάλο βαθμό την προσπάθεια που έκαναν στην άμυνα. Όμως και πάλι το rotation του Βόβορα που ακολούθησε δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα, κάτι που προσπάθησαν -στο μέτρο του δυνατού- να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι.

Αργά, αλλά σταθερά, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να μειώσει στο καλάθι δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (31-29) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 17-10. Όμως όταν οι Παπαπέτρου και Παπαγιάννης πάτησαν και πάλι παρκέ, σε συνδυασμό και με την εξαιρετική παρουσία του Μήτογλου (9π., 5ριμπ., στο α’ μέρος), οι «πράσινοι» με ένα δικό τους 11-2 έφεραν την διαφορά στο +11 (42-31) τη στιγμή που ολοκληρώθηκε και η δεύτερη περίοδος.

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» είχε κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ) ενώ η ομάδα του είχε διπλάσια ριμπάουντ (22-11) διπλάσια… λάθη (11-5) αλλά και 84% στα δίποντα (11/13). Επιπλέον τα ποσοστά ήταν χαμηλά στα τρίποντα (3/11 ο Παναθηναϊκός, 5/18 το Λαύριο), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν πάρει σκορ από τους Μουράτο (9π., 3ασ.), Ντιαλό (7π.) και Ντέιβις (7π.)

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους για τον Παναθηναϊκό (33-46) ωστόσο οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να «τελειώσουν» πρόωρα με την υπόθεση της νίκης. Το αντίθετο. Επαναπαύτηκαν στο +13 και το Λαύριο φρόντισε και πάλι μα το εκμεταλλευτεί και να γυρίσει όλο το ματς! Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 26-9 (!!) το -13 έγινε +5 για τους γηπεδούχους (59-55 στο 28′) ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κόζι με τρίποντο από το κέντρο με τη λήξη της τρίτης περιόδου (64-59). Ένα διάστημα όπου το επιμέρους σκορ ήταν 33-17 για την ομάδα του Σερέλη. Ακόμη και όταν ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 59-59, το Λαύριο με ένα φοβερό 10-0 πήρε διαφορά 10 πόντων (69-59 στο 31′)! Μάλιστα στο 35′ η διαφορά έφτασε και στο +14 για τους «κίτρινους» (79-65) οι οποίοι ήταν… κυρίαρχοι του παιχνιδιού μέχρι εκείνο το διάστημα. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με ένα 6-0 σε 79-71 αλλά… μέχρι εκεί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο φρόντισε να πάρει πόντους από τα 14 (!!!) κλεψίματα που έκανε χάρη στην επιθετική του άμυνα και να πραγματοποιήσει στο δεύτερο ημίχρονο επιμέρους σκορ 61-40! Επιπλέον είχε 13/32 τρίποντα και τα μισά λάθη από τον Παναθηναϊκό.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκλεν Κόζι ήταν ο παίκτης-κλειδί με τους 18 πόντους και τα 6/9 τρίποντα, ενώ ο Αλφα Ντιαλό είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ!

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μουράτος (17π., 6ασ.), Κάρτερ (11π., 4ασ.) και Ντέιβις (15π., 5ριμπ.) συμπλήρωσαν ιδανικά τους δύο συμπαίκτες τους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μπέντιλ, Φόστερ, Σαντ-Ρος ήταν σε άλλο γήπεδο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 33-17 του Λαυρίου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό τρίποντο του Κόζεϊ από το κέντρο του γηπέδου την ώρα που έληγε η 3η περίοδος στο ματς με αποτέλεσμα να στείλει τη διαφορά στο +5 (64-59) για την ομάδα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός όλο το δεύτερο ημίχρονο και τα 21 λάθη. Το Λαύριο τίποτα απολύτως.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82

Ειδήσεις σήμερα:

Ταινίες Sci-Fi: Είναι όσα περιγράφουν… τρελά, ή μερικά έχουν γίνει ήδη πραγματικότητα;