13. Δεκεμβρίου 2010 – 9:36
Μεγάλες ποσότητες πετρελαίου μαζούτ διέρρεαν επί 12 ώρες, χθες Κυριακή 12 Δεκεμβρίου, στο λιμάνι της Μυτιλήνης, μετά από πρόσκρουση φορτηγού-οχηματαγωγού που κατέπλευσε από τη Χίο, την ώρα που επικρατούσαν άνεμοι έντασης 8 μποφόρ.
Σύμφωνα με δημοσίευμα στο «Βήμα», γύρω από το πλοίο τοποθετήθηκαν πλωτά φράγματα και απορροφητικά υλικά, υπήρξαν όμως σημεία που η ρύπανση ξέφυγε από έλεγχο.