Το ελληνικό καλοκαίρι, εκτός από τις άλλες ιαµατικές ιδιότητές του, είναι φτιαγµένο για να αλλάζει και τη θέαση των πραγµάτων. Το σπάσιµο του ρυθµού, η ραθυµία της ζέστης, η συµµετοχή στην παγκόσµια δηµοκρατία της παραλίας, το αλάφρωµα της καθηµερινότητας, η ευεξία του φωτός, όλα αυτά (µε µια βασική προϋπόθεση, γιατί η µοναξιά είναι ακόµα πιο ασήκωτη το καλοκαίρι) όχι µόνο γεµίζουν τις µπαταρίες µας, αλλά καθαρίζουν και το µυαλό µας. Ακόµα και σε καιρούς κρίσης και Μνηµονίου.