Τραυματισμένος στο πόδι από πυροβόλο όπλο, έφτασε ένας 42χρονος τα ξημερώματα της Παρασκευής, στην πόρτα του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλειίου, ζητώντας βοήθεια από τους γιατρούς.
Ο 42χρονος από τον Κρουσώνα του Δήμου Μαλεβιζίου, έφτασε γύρω στις 03:15 μόνος του στο Νοσοκομείο, χωρίς να αναφέρει πώς κατέληξε με μια σφαίρα στο πόδι, αν πρόκειται δηλαδή για μια απλή περίπτωση αυτοπυροβολισμού ή αν τον έχει πυροβολήσει κάποιος άλλος.