(ο αρθρογράφος για τις ελληνικές πρωτοβουλίες για το Μεσανατολικό) Αν υπολογίσουμε το τεράστιο οικονομικό κόστος της αδιέξοδης διπλωματικής προσπάθειας για το Μακεδονικό, τα πόσα λεφτά βρέθηκαν σε τσέπες επιτήδειων «μακεδονομάχων», τις λόγω Κύπρου και ελληνο-τουρκικών σχέσεων εξωφρενικές πολεμικές δαπάνες, μπορούμε να καταλάβουμε πιο εύκολα πώς βρισκόμαστε σήμερα με μνημόνιο. Πράγμα που δεν αθωώνει φυσικά όλους τους άλλους λόγους που εξηγούν τη σημερινή κατάσταση.